Włosy po porodzie – jak pielęgnować i wzmacniać?

Wiele kobiet po porodzie obserwuje u siebie wzmożone wypadanie włosów. Jest to widok przygnębiający zwłaszcza, że potrafią wychodzić całymi garściami. Co zrobić, by powstrzymać ten proces? Jak pielęgnować i wzmacniać włosy po porodzie? Podpowiadamy.

Dlaczego włosy wypadają po porodzie?

W trakcie ciąży zmienia się poziom hormonów w organizmie. Dochodzi wówczas do wzrostu ilości estrogenów, które sprawiają, że fryzury kobiet gęstnieją. Włosy wyglądają na grubsze, stają się lśniące i jest ich zdecydowanie więcej.

Niestety po porodzie poziom hormonów nagle spada, co skutkuje osłabieniem mieszków. Włosy w tym okresie wypadają wręcz całymi garściami. Pojawiają się nie tylko na grzebieniu i w odpływie prysznica, ale także na poduszce czy wręcz tworzą „dywany” na podłodze.

Jest to sytuacja niezwykle stresująca, która wcale nie ułatwia i tak już trudnego czasu, jakim jest połóg i opieka nad niemowlęciem. Na szczęście są sposoby, by poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem i słabnącą kondycją włosów po porodzie.

Odpowiednie odżywianie

Właściwa dieta w okresie poporodowym jest niezwykle istota nie tylko ze względu na stan włosów, ale przede wszystkim w kontekście zdrowia kobiety i karmionego piersią noworodka.

Dostarczenie organizmowi niezbędnych białek, tłuszczów, węglowodanów, a także pierwiastków i witamin to kluczowy element regeneracji po tak ogromnym wysiłku, jakim jest ciąża i powicie dziecka.

Pamiętajmy o cynku, kwasie foliowym, witaminie D3 i C. Dokładny jadłospis uzgadnia się w tym czasie ze specjalistą z dziedziny żywienia lub ciąży i karmienia.

Nie możemy także zapominać o odpowiedniej ilości wody mineralnej – najlepiej niegazowanej.

Masaże skóry głowy

Masaż skóry głowy to bezpieczny i jednocześnie bardzo skuteczny sposób, by wzmocnić włosy po porodzie.

Masując skalp pobudzamy krążenie krwi, rozszerzamy naczynia krwionośne, a co za tym idzie – zwiększamy dopływ tleniu i składników odżywczych do mieszków włosowych.

Jak przeprowadzić taką kurację?

Masaż skóry głowy można wykonywać zarówno na sucho, jak i z wykorzystaniem olejków lub innych substancji. Opuszkami palców masujemy skórę okrężnymi ruchami. Pamiętajmy, że jest to okolica bardzo delikatna, a mieszki po porodzie są wyjątkowo wrażliwe, dlatego cały zabieg należy przeprowadzić bardzo subtelnie.

Wcierki

Podczas masażu skóry głowy można wykorzystać rozmaite wcierki, które jeszcze skuteczniej pobudzą krążenie, a także dostarczą mieszkom niezbędnych związków i minerałów.

Wbrew temu, co się czasami powtarza, odżywienie włosów od zewnątrz ma głęboki sens. Po porodzie organizm ma mnóstwo niedoborów do nadrobienia, włosy są ostatnie na jego liście priorytetów. Dlatego zanim odżywimy mieszki, stosując właściwą dietę, minie sporo czasu.

Na tym etapie warto więc postawić na wcierki na bazie rozmaitych substancji aktywnych. Zwróćmy uwagę na skład i zalecenia producenta. Kobiety karmiące piersią powinny sprawdzić, czy zawarte w środkach substancje są dla nich bezpieczne.

Wcierki zawierają wyciągi z ziół, witaminy, minerały oraz olejki.

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów przywędrowało do nas z Indii, a jego źródłem jest medycyna ajurwedyjska.

Słynące z pięknych, grubych i zwykle bardzo długich włosów, Hinduski, od wieków wcierają rozmaite oleje zarówno w skórę głowy, jak i włókna.

Olejowanie na długości

Olejowanie włosów to znakomity sposób na to, aby wzmocnić włosy osłabione po porodzie, nadać im połysku i sprężystości.

Jaki olej wybrać?

Do olejowania włosów można wykorzystać rozmaite oleje – nawet te dostępne w naszej kuchni. Najważniejszym czynnikiem decydującym o rodzaju środka jest porowatość włosa. Co to takiego?

Powierzchnia włosa składa się z łusek, które mogą być bardziej lub mniej rozchylone. W przypadku włosów bardzo prostych, łuski przylegają do łodygi tworząc lśniącą i gładką powierzchnię – takie włosy nazywamy niskoporowatymi.

Włosy wysokoporowate to takie, które się kręcą i puszą. Na ich strukturę wpływają silnie rozchylone łuski, które zwiększają objętość, ale jednocześnie mogą bardzo utrudnić stylizację.

Kiedy łuski rozchylone są tylko częściowo, a więc włosy nie tworzą tafli, ale nie są także tak niesforne jak wysokoporowate, mamy do czynienia ze strukturą średnioporowatą.

Jak dostosować olej do porowatości włosa?

  • Wysokoporowate: olej słonecznikowy, sojowy, lniany, z czarnuszki, z nasion maku, chia i bawełny.
  • Średnioporowate: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, ze słodkich migdałów, macadamia, arganowy, rzepakowy, arachidowy, rycynowy, musztardowy.
  • Nieskoporowate: olej kokosowy, masło shea, kakaowe, babassu, mango.

Uwaga! Właściwa pielęgnacja może zmniejszyć porowatość włosów i sprawić, że puszące się i niesforne kosmyki staną się sprężyste, lśniące i podatne na stylizację.

Olejowanie skóry głowy

Olejować możemy także skórę głowy. Tutaj należy jednak zachować ostrożność. Nie każdy skalp lubi oleje i czasami może zareagować nadmiernym wypadaniem, na skutek zatkania mieszków włosowych.

Do takiego zjawiska może dojść także w wyniku olejowania brudnych włosów. Wówczas, zamiast dostarczać skórze niezbędnych składników odżywczych, wcieramy w nią zanieczyszczenia wymieszane z sebum i olejem.

Skalp olejujemy więc zawsze po umyciu, a olej trzymamy maksymalnie 20 minut. Zawsze obserwujemy reakcję skóry i dostosowujemy kurację do jej potrzeb.

Suplementy diety

Wzmożone wypadanie włosów po porodzie można także zwalczyć stosując odpowiednią suplementację. Pamiętajmy jednak, że kobiety karmiące powinny skonsultować tę decyzję z lekarzem i ewentualnie poczekać do zakończenia okresu laktacji.

Suplementy na wypadanie włosów po porodzie powinny zawierać przede wszystkim cynk, żelazo, selen, a także witaminy z grupy B. Wśród nich ogromne znaczenie dla jakości fryzury mają: biotyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy i witamina B6. Warto przyjmować także witaminę D3 oraz A, C i E.

Kondycja włosów po porodzie znacznie się pogarsza, ale zwykle odpowiednie odżywianie i pielęgnacja sprawiają, że włosy odzyskują dobrą kondycję. Niezmiernie istotna jest tu dobrze skomponowana dieta, a także bezpieczne zabiegi, które w łagodny, ale skuteczny sposób przywrócą fryzurze dawny blask. Kluczowy element stanowi systematyczność i cierpliwość, a także zadbanie o kondycję psychiczną – stres potęguje bowiem wypadanie włosów.

Dodaj komentarz