Łysienie androgenowe u kobiet: leczenie, profilaktyka, sposoby

Łysienie androgenowe – choroba skóry głowy o podłożu genetycznym, która dotyka około 10% populacji mężczyzn na całym świecie. Ponad 90% przypadków łysienia, klasyfikowanych jest jak androgenowe wypadanie włosów. Coraz częściej, defekt ten diagnozowany jest u kobiet.

Jak powstrzymać łysienie androgenowe?

Aby podjąć skuteczną walkę z jakąkolwiek chorobą, należy poznać przyczynę jej występowania. Najczęściej łysienie androgenowe pojawia się u osób u których stwierdza się nadwrażliwość na dihydrotestosteron (DHT). Ponadto, łysieniu androgenowemu towarzyszy często napięta oraz przetłuszczona skóra głowy. Wpływ na wypadanie włosów może mieć również zła dieta, brak aktywności fizycznej i ogólne zaniedbanie o charakterze kondycyjnym, higienicznym, żywieniowym.

Przeszczep włosów

Skutecznym, ale drogim zabiegiem wykonywanym u osób ze zdiagnozowanym łysieniem typu męskiego jest przeszczep włosów. Zabieg polega na pobraniu mieszków włosowych z miejsc nie objętych zmianami chorobowymi i przeniesieniu ich w okolice czoła i centrali głowy. Warto zauważyć, że tego typu zabiegi realizowane są także w celu odtworzenia włosów na bliznach pourazowych i każdej innej części ciała.

Finasteryd, estradiol, minoksydyl

Do technik leczenia łysienia andregonowego zalicza się także kurację lekarstwami w których skład wchodzą wyżej wymienione chemiczne związki organiczne. Poniżej, pokrótce przedstawiamy działanie każdego z nich:

 • Finasteryd – zmniejsza konwersję testosteronu do DHT

 • Minoksydyl – odwraca miniaturyzację mieszków włosowych

 • Estradiol – hamuje wydzielanie łoju, zwiększa turgur skóry

Mezoterapia

Mezoterapia to zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy pacjenta przygotowanym preparatem. Zawartość strzykawki przygotowywana jest w oparciu o indywidualne zapotrzebowanie pacjenta. W leczeniu łysienia (także plackowatego) stosuje się mezoterapię z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Aby uzyskać dobre rezultaty należy wykonać serię 4-6 zabiegów. Odstępy pomiędzy zabiegami powinny oscylować w granicach 2-3 tygodnii. Łysienie androgenowe leczy się również przy wykorzystaniu lasoterapii CO2, pola magnetycznego oraz naturalnych preparatów.

Profilaktyka przeciwko wypadaniu włosów u kobiet

Uroda dla kobiet jest niezwykle ważna. Panie przykładają uwagę do tego jak wyglądają i się prezentują. W gabinetach kosmetycznych potrafią spędzać nawet kilka-kilkanaście godzin tygodniowo.

Pielęgnacja włosów czterech krokach

 • Krok pierwszy: dobór odpowiednich kosmetyków
  Na półkach w drogeriach znaleźć możemy setki, jeśli nie tysiące kosmetyków do włosów. Każdy z nich ma różny skład i właściwości. Do pielęgnacji włosów wybieramy preparaty nie zawierające silnych detergentów.

 • Krok drugi: odżywianie od wewnątrz
  Pielęgnacja włosów to nie tylko mycie, odżywianie od zewnątrz, olejowanie czy stosowanie maseczek. Bardzo ważna jest również nasza dieta i suplementacja. Organizmowi należy dostarczać: witaminy, minerały oraz niezastąpioną biotynę.

  Przegląd najlepszych tabletek na wypadanie włosów znaleźć można w tym miejscu: https://www.zadbanewlosy.pl/tabletki-na-wypadanie-wlosow-ranking/

 • Krok trzeci: aktywność fizyczna
  Za sprawą ruchu zadbamy o optymalną kondycję naszego organizmu. Ta z kolei bardzo szybko przełoży się na poprawę wyglądu naszej skóry, paznokci oraz włosów. Dlatego też, bardzo często specjaliści sugerują trenować każdego dnia jako formę leczenia i profilaktyki. Trzeba jednak mieć na uwadze, że efekty nie przychodzą natychmiastowo.

 • Krok czwarty: zapobieganie
  Włosy są szczególnie podatne na wszelakie zniszczenia. Dlatego też należy zadbać o to, by ograniczyć: ekspozycję na słońce, używanie wszelakiego rodzaju kosmetyków stylizujących, używanie stylizatorów bazujących na wysokiej temperaturze.

Dodaj komentarz