Jak naturalnie kręcić włosy?

Loki, afro, fale – to prosty sposób na szybką zmianę wizerunku. Najwygodniej osiągnąć je z użyciem lokówki, karbownicy czy prostownicy, jednak takie zabiegi mają destrukcyjny wpływ na kondycję włosów. Na szczęście są sposoby na to, by nadać fryzurze zamierzony wygląd bez wysokiej temperatury. Oto, jak naturalnie zakręcić włosy.

Już nasze babcie uwielbiały częste zmiany fryzur, wykorzystując szereg kreatywnych metod na to, by włosy wyprostować lub zakręcić. Odłóżmy zatem gorące narzędzia, które niszczą nasze włosy i postawmy na domowe sposoby na ekoloki.

Plastikowe wałki – różne rozmiary loków

Rynek oferuje szeroki asortyment wałków o rozmaitych kształtach i wielkości. Dzięki nim w prosty sposób osiągniemy zamierzony efekt, często jednak musimy uzbroić się w cierpliwość – większość z nich bowiem najlepsze rezultaty przyniesie, gdy stosujemy je na noc.

Wałki z zamknięciem plastikowym – występują w różnych rozmiarach, po nakręceniu na nie włosów, przytrzymuje się je za pomocą wygodnego zatrzasku;

Wałki z rzepami – na ich powierzchni znajduje się warstwa plastikowych haczyków (rzep), które przytrzymują nakręcone włosy;

Wałki stożkowe – jak sama nazwa wskazuje, mają kształt stożka, na który nawijamy włosy począwszy od węższego końca, a następnie przytrzymujemy specjalną szpilką;

Wałki do trwałej – plastikowe lub drewniane drobne wałki, na które nawija się włosy w taki sposób, by uzyskać drobne loki charakterystyczne dla, popularnej niegdyś, trwałej ondulacji lub fryzury typu afro;

Wałki spiralne – wykonane z tworzywa sztucznego; przyczepia się je do włosów, a następnie nawija się kosmyki, jak na sprężynę, zabezpieczając końcówkę plastikową spinką.

Uzyskanie trwałych i dobrze uformowanych loków wymaga zwykle zastosowania wałków na mokre włosy i pozostawienia na kilka godzin – najlepiej na noc. Przed nawinięciem kosmyki można potraktować także pianką, która pozwoli jeszcze dłużej cieszyć się efektem.

Jak zakręcić włosy na wałki:

 • Zwilż włosy lub umyj je (najlepiej przed snem);
 • Włosy rozczesz i w razie potrzeby nanieś na nie piankę utrwalającą skręt;
 • Poszczególne pasma nawijaj na wałek, pamiętając o tym, że trwałość i wielkość skrętu zależy od ilości włosów w paśmie;
 • Głowę możesz zawinąć w chustę, by dodatkowo zabezpieczyć włosy, ale nie jest to konieczne;
 • Połóż się spać, a rano rozwiń ostrożnie wałek po wałku;
 • Nie rozczesuj loków! Rozdziel je palcami lub ewentualnie potraktuj grzebieniem z szerokimi zębami.

Ekoloki na papiloty

Kolejnym, znanym od wielu lat produktem umożliwiającym uzyskanie loków bez użycia ciepła. Papilot, to rodzaj wałka zbudowanego z drucika, na który nanizana została powłoka piankowa. Do pokrycia papilotów wykorzystuje się:

 • gąbkę – papiloty takie są bardzo popularne i dostępne w drogeriach w kilku rozmiarach;
 • neopren – takie papiloty są stosowane głównie w zakładach fryzjerskich, np. do wykonywania trwałej ondulacji.

Spanie w miękkich papilotach jest z pewnością bardziej komfortowe niż w plastikowych wałkach. Ich stosowanie jest proste i w zasadzie sprowadza się do czynności opisanych w punkcie poprzednim. Jedyną różnicą jest tu sposób zabezpieczania papilotów – krzyżujemy oba końce tuż przy skórze głowy. Drut jest elastyczny, więc pozwala się wygodnie formować.

Jak nakręcić włosy na opaskę

Opaska z tkaniny pozwala w wygodny sposób zakręcić włosy – nawet w ciągu godziny, choć najlepsze efekty osiągniemy oczywiście po dłuższym czasie.

Kręcenie włosów na opaskę w 3 krokach:

 1. Zwilż włosy, lecz ten krok nie jest konieczny, jeśli chcesz uzyskać jedynie subtelne fale;
 2. Załóż opaskę na głowę (jak czapkę) tak, by wszystkie włosy znalazły się pod nią;
 3. Wydziel pasmo włosów z przodu i zawiń je wokół opaski – przesuwasz włosy z dołu ku górze, podwijasz pod opaskę i powtarzasz czynność aż do nawinięcia całego pasma;
 4. Nawiń pozostałe pasma;
 5. Po kilku godzinach lub całej nocy odwiń ostrożnie pasma i rozdziel je palcami.

Loczki na koczki

Loki można uzyskać także zawijając włosy w kok. Najlepiej sprawdzi się tu tak zwany ślimak. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wydzielamy drobniejsze lub szersze pasma włosów, a następnie zawijamy je wokół własnej osi. Na końcu skręcamy pasmo w kok. Im większa ilość koczków, tym drobniejsze loki uzyskamy.

Loki na koszulkę

Ten sposób sprawdzi się u tych osób, które chcą jedynie wydobyć naturalny skręt swoich włosów. Tak zwany plopping to nic innego, jak zawinięcie wilgotnych włosów w bawełnianą koszulkę i pozostawienie ich do wyschnięcia.

Kosmyki najlepiej potraktować uprzednio środkiem podbijającym skręt. Tu nieco skomplikowane może się okazać prawidłowe zawinięcie włosów. Aby uzyskać najlepszy efekt, najlepiej rozłożyć koszulkę na płaskiej powierzchni tak, by rękawy skierowane były w naszą stronę, a następnie stanąć nad nią z głową w dół. Kolejny krok to już niemal wf – wykonujesz skłon i kładziesz włosy na koszulce tak, by zebrały się na czubku głowy. Zawijasz koszulkę i gotowe.

Kręcenie włosów na mokre chusteczki

Potrzebujesz jedynie papierowych chusteczek i wsuwek. Chusteczki zwijasz w ruloniki, a następnie nawijasz na nie wilgotne pasma, po czym zabezpieczasz za pomocą wsuwek wpinanych we włosy.

Po odczekaniu kilku godzin rozwijasz loki i rozdzielasz delikatnie pasmami. Przy tej metodzie nie zalecamy pozostawienia chusteczek na całą noc, ich delikatna struktura może nie utrzymać skrętu. Pomocne może się tu okazać zawinięcie całości w chustkę zabezpieczającą.

Jak widzisz, nie musisz katować swoich włosów wysoką temperaturą. Wystarczy skorzystać z któregoś z proponowanych przez nas sposobów, a sprężyste i trwałe loki zagoszczą na twojej głowie. Najlepiej wypróbować wszystkie wskazane wyżej metody tak, by wybrać tę, która najlepiej ci odpowiada.

Dodaj komentarz