Orkiestra

01.10.2017 Koncert Galowy:

Orquesta Típica | Misteriosa Buenos Aires w Filharmonii Łódzkiej

 Początki

Ponieważ wielu młodych ludzi zaczęło interesować się tangiem i wracać do tradycji orkiestr Złotego Wieku, w marcu 2003 roku pianista i dyrygent Javier Arias utworzył wlasny zespół, Orquesta Típica Fervor. El Fervor był jedyną spośród nowych orkiestr, która podjęła wyzwanie kontynuacji linii stylistycznej Carlosa Di Sarliego. W ciągu 5 la swojego istnienia, El Fervor wydał album „Quien Sos” (2006) i odbył dwie trasy koncertowe po Europie, jak również Brazylii i Urugwaju.
To była ostatnia orkiestra towarzysząca wielkiemu śpiewakowi Oscarowi Ferrari.


Orquesta Típica | Misteriosa Buenos Aires


Orquesta Típica | Misteriosa Buenos Aires powstała w 2008 roku jako muzyczna odpowiedź na odnowę tanga jako tańca. Ich repertuar jest zróżnicowany i dynamiczny,  obejmuje tango klasyczne, tango nuevo, walce, milongi, milongi-candombe i argentyński folklor.

 

Poprzez nowe kompozycje i wersje autorskie klasycznych tang orkiestra planuje rozwijać tango dalej. Mając pełną świadomość zmian kulturowych i muzycznych, które zaszły od 1940 roku, projektem tym muzycy odtwarzają typową orkiestrę minionej epoki, ale z energią nowych czasów, które zaczęły już być określane „nową złotą era tanga”.

Od roku 2008 orkiestra wydała trzy albumy, „De salón” (2010), „Una noche en la milonga” (2013) i „Tu lado acústico” (2015) i odbyła trzy europejskie trasy koncertowe.

 
Muzycy:

Fortepian, aranżacje i dyrekcja: Javier Arias
Kontrabas: Patricio Peralta
Bandoneony: Diego Benbassat, Nicolas Codega, Matías Rullo
Skrzypce: Damián González Gantes, Pablo Martinez Lämmer, Matias Coban
Wokal: Eliana Sosa

 

Koncert Orkiestry Misteriosa Buenos Aires odbędzie się 01.10.2017 o godz. 19:00 w Filharmonii Łódzkiej, przy ul. Narutowicza 20/22. Bilety są dostępne w kasie i na stronie Filharmonii.


 

 

 

27.09.2017 Koncert Otwarcia:

Machina del Tango i Maria de los Angeles w Filharmonii Łódzkiej
Maria de los Angeles

 

Maria de los Angeles Álvarez Ron – śpiewaczka, dyrektor wydziału głosu, nauczycielka śpiewu i technik głosowych Speech Level Singing i IVA. Urodziła się w Santa Lucía w Urugwaju. Jej doskonałe warunki naturalne oraz przygotowanie artystyczne zostały zauważone, gdy już w wieku 12 lat została pierwszą solistką chóru miejskiego pod batutą Eduardo Mollo, a w wieku 15 lat zrealizowała cykl występów krajowych z maestro Richardem Lucianem. Od tej pory rozwija się muzycznie, występuje w kraju i za granicą i szkoli nowe talenty jako nauczycielka techniki wokalnej i dyrektorka szkoły Vocalmusic, założonej w roku 2001.

 

Od roku 1987 przez pięć lat, u boku Felixa Romero, śpiewała w orkiestrze legendarnego urugwajskiego bandoneonisty, dyrygenta i kompozytora Donato Racciattiego, uformowanej już w roku 1948; jednej z wielkich „Orquestas Tipicas” okresu buenosaireńskiej „Złotej Ery” tanga. Wystąpiła z orkiestrą Donato Racciattiego na festiwalu tanga Entre Ríos – Argentina, a w 1992 roku wzięła udział w ich czterech trasach koncertowych po Japonii, śpiewając w teatrach w Kioto, Tokyo, Hiroszimie, Tsuneiszi i Okajamie oraz w telewizji, ze śpiewaczką Noriko Abayą, interpretując tanga również w języku japońskim. W tym samym roku wzięła udział w cyklu występów La Casa de Donato Racciatti  i nagrała album o tej samej nazwie.


Zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień, jurorka konkursów muzycznych.

Wydała trzy albumy solowe.Machina del Tango

Najsłynniejsza polska orkiestra tangowa!


skrzypce - Justyna Baran
bandoneon/akordeon – Klaudiusz Baran
fortepian – Urszula Borkowska/aranżacje
kontrabas – Maciej Dobrzański

Chociaż zawodowo artyści Machiny del Tango związani są z wieloma zespołami, to łączy ich wspólne zainteresowanie tangiem, szczególnie twórczością Astora Piazzolli. Doskonałe wyczucie różnych stylów i gatunków muzycznych czterech solistów zespołu powoduje, że tango w ich wykonaniu zyskuje nową interpretację i energię.

Członkowie zespołu to wybitni soliści i kameraliści młodego pokolenia – laureaci wielu prestiżowych nagród na konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Zespół występował już  w większości ważniejszych sal filharmonicznych w Polsce oraz na licznych festiwalach muzycznych i filmowych.

 

Koncert Machiny del Tango i Marii de los Angeles odbędzie się 27.09.2017 o godz. 19:00 w Filharmonii Łódzkiej przy ul. Narutowicza 20/22. Bezpłatne wejściówki odbierać można od 14.09, od godz. 15:00 do 18:00 w dni robocze, w siedzibie Fundacji Wspierania Kultury "Fabryka Tanga" przy ulicy Kopernika 5. Ilość miejsc ograniczona! Jedna osoba może odebrać 2 wejściówki.

 

UWAGA - BRAK BILETÓW :(